جراحی لوزه

جراحی لوزه

جراحی لوزه : محل قرارگیری لوزه ها در پشت بینی، انتهای حلق و قاعده زبان بوده و بخشی از سیستم ایمنی هستند که اگر بزرگ شده یا عفونت کنند برای فرد مشکلاتی همچون ناهنجاری های دندانی، آبسه، انسداد بینی و غیره را به دنبال خواهند داشت.

کودکان بیشتر از بزرگسالان تورم و التهاب لوزه ها را تجربه کرده و می توان گفت که بروز این مشکلات در میان آن ها شایع تر است.

والدین با دیدن علائمی همچون وجود مشکل تنفس و بلع در کودکان باید آن ها را برای معاینه نزد یک پزشک خوب برده و سریعاً برای درمان اقدام نمایند.

 

جراحی لوزه

 

زمان اقدام برای جراحی لوزه

وجود نشانه هایی که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم امکان دارد دلیلی بر عدم سلامت لوزه ها باشند به همین علت افراد می بایست با مشاهده این علائم سریعاً به منظور آگاهی از وضعیت لوزه ها به یک پزشک متخصص مراجعه کنند:

  • احساس درد شدید در گلو
  • مسدود شدن بینی
  • خروپف
  • دشواری در غذا خوردن
  • آبسه
  • سینوزیت مزمن
  • تنفس بدبو
  • عفونت گوش
  • آپنه خواب

آیا جراحی لوزه در کاهش سطح ایمنی بدن موثر است؟

لوزه ها وظیفه دفاع از بدن در مقابل ویروس ها و باکتری ها را داشته و به همین دلیل نقش تاثیر گذاری در سیستم ایمنی بدن دارند لذا برداشتن آن ها در کاهش ایمنی بدن تاثیر گذار خواهد بود.

از طرف دیگر وجود برخی اختلالات در لوزه ها همچون عفونت برای افراد مشکل ساز بوده و پیامدهای بسیاری را برای آن ها به دنبال خواهد داشت، به همین دلیل برنداشتن لوزه ها به مراتب خطرناک تر از برداشتن آن ها می باشد.

برنداشتن لوزه ها چه عوارضی برای فرد به دنبال خواهد داشت؟

اگر افراد به موقع برای خارج کردن لوزه ها و برداشتن آن ها اقدام نکرده و به پزشک مراجعه نکنند با گذشت زمان و رفته رفته بدن شان به داروها مقاومت نشان می دهد به طوریکه اگر در بزرگسالی به عفونت مبتلا شوند بدن قادر به مقابله با عفونت نبوده و دارو نمی تواند کاری برای درمان آن ها کند به همین علت فرد به شدت ضعیف شده و حتی احتمال مرگ او نیز وجود خواهد داشت.

تغییر صدا بعد از جراحی لوزه

یکی از شایع ترین عوارضی که ممکن است بعد از جراحی لوزه در افراد و علی الخصوص کودکان ایجاد شود تغییر صدا است که پس از مدت زمان کوتاهی برطرف شده و درمان می شود.

البته افراد باید بدانند که در برخی از کودکان این مشکل به طول انجامیده و ممکن است برای رفع تغییر صدا و سایر مشکلات مرتبط با آن، به سپری کردن دوره های گفتار درمانی نیاز باشد.

وجود برخی مشکلات همچون شکاف کام یا دو شاخه ای بودن زبان در جراحی لوزه سوم ممکن است موجب تغییر دائمی صدا گردد، بیشتر پزشکان در صورت وجود چنین شرایطی تمام تلاش خود را می کنند که فقط بخشی از لوزه را برداشته یا در صورت امکان جراحی را انجام ندهند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر
Visit Us On Instagram