جراحی انحراف بینی

 جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی نوعی جراحی با اهداف درمانی است که به موجب آن سپتوم یا همان تیغه بینی صاف شده و به این ترتیب مشکلات تنفسی ناشی از آن برطرف می گردد.

تیغه بینی که در اصطلاح به آن سپتوم گفته می شود امکان دارد به طور مادرزادی کج بوده یا در اثر حادثه ای همچون تصادف و آسیب در حین انجام ورزش های رزمی کج شده باشد.

 

جراحی انحراف بینی

 

عوارض ناشی از انحراف بینی چیست؟

کج بودن تیغه بینی به طور معمول با مشکلات زیر برای افراد همراه است:

  • مسدود شدن هر دو سوراخ بینی یا فقط یکی از آن ها
  • عفونت های مکرر سینوسی
  • تنفس پر سر و صدا حین خوابیدن
  • خونریزی مکرر بینی
  • درد صورت، ترشحات پشت بینی وسردرد که گاهی اوقات بروز کرده و همیشگی نیستند.

تشخیص انحراف بینی به چه صورت است؟

دکتر عطاالله غفاری ، جراح بینی گلپایگان به منظور تشخیص وجود یا عدم وجود انحراف در بینی شما ابتدا به بررسی سوابق تان پرداخته و سپس با استفاده از آندوسکوپ که از لوله ای بلند و نازک تشکیل شده و در قسمت انتهایی خود لامپ نوری کوچکی دارد برای معاینه دقیق تر بینی استفاده می نماید.

عمل جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

قسمت جلویی سپتوم از غضروف و قسمت انتهایی یا عمیق تر آن از بافت استخوانی تشکیل شده است و غشای مخاطی قسمت داخلی بینی را می پوشاند.

پزشک به منظور برطرف کردن انحراف موجود در تیغه بینی، در لایه پوششی جلوی بینی که قابل لمس با انگشت دست است یک برش بسیار کوچک ایجاد می نماید.

اگر قسمت های عقب تر بینی انحراف داشته باشد برای برطرف کردن آن از آندوسکوپ بهره گرفته می شود. غشاء مخاطی بینی به وسیله ابزارهای مخصوص کنار رفته و با این کار ناحیه ای که انحراف دارد در دسترس قرار می گیرد. دکتر غفاری تمام دقت و سعی خود را به کار می گیرد تا هچ برش اضافی و ناخواسته در حین جراحی در ناحیه سپتوم ایجاد نگردد.

بعد از اینکه قسمت های دارای انحراف حذف شدند، پزشک با استفاده از تکنیک های مخصوص اقدام به صاف کردن بخش های باقی مانده کرده، لایه های پوششی و مخاط بینی را به موقعیت اصلی خود باز گردانده و در نهایت به منظور دوختن غضروف و استخوان سپتوم به غشاء مخاطی از بخیه های جذبی استفاده می نمایند.

جراحی انحراف بینی با لیزر

” عمل انحراف بینی با لیزر ” و ” درمان کجی بینی بدون عمل ” از جمله عناوینی هستند که صرفاً جنبه تبلیغاتی داشته، هیچ کاربردی در درمان انحراف بینی نداشته و سایت ها از آن ها برای افزایش بازدید خود استفاده می نمایند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر
Visit Us On Instagram